250 éve született

250 ÉVE SZÜLETETT

PÁLÓCZI HORVÁTH ÁDÁM

 (1760-1820)

 

Az énekszerző és dalgyűjtő Pálóczi Horváth Ádám 176 -ban született a Komárom megyei Kömlődön, református papi család egyetlen fiaként. Tizenhárom esztendős korában a debreceni kollégiumba került. A kollégiumi fegyelmet nehezen tűrte, s bár kiváló tehetsége miatt sokat elnéztek neki, előbb kicsapták, (aztán visszavették), majd önként távozott a kollégiumból. Két hónapig ügyvédi gyakorlatot folytatott Miskolcon, utóbb mérnöki vizsgát tett, és földmérői hivatalt vállalt. Az 1790. évi országgyűlésben Somogy megye követe volt. Ekkor már ismert író, Kazinczy levelezője, Csokonait is barátságába fogadta, ő ismerte fel elsőként költői nagyságát.

Polihisztor volt, értett a matematikához, csillagászathoz, kémiához, filozófiához és lélektanhoz; foglalkozott történeti kutatásokkal, néprajzzal és földrajzzal. Kurucos hazafiság és erős németellenesség jellemezte. Idegen nyelvet a latinon kívül elvből nem tanult, az ország határát nem volt hajlandó átlépni. Magyaros viseletben járt, és haját régi magyarok módjára csimbókba fonva viselte. Ugyanakkor röpiratban harcolt a nők egyenjogúságáért és a nemesi kiváltságok csökkentéséért.  Legfontosabb műve az Ötödfélszáz énekek, amely1813-ban készült el, de csak 1953-ban jelent meg.

Pálóczi hitvalló reformátusként sokat tett egyházáért nemcsak mint presbiter, hanem mint énekszerző is. Öt énekszövegét válogatták be a református énekeskönyvbe.

 Tudományos munkái, regényei, röpiratai mellett három verses füzete jelent meg Hol-mi címmel, a negyedik kiadatlan maradt, ennek kézirata a csurgói gimnázium birtokában van. Ide ajándékozta egy földrajzi tárgyú könyvét is, hogy Csokonainak legyen miből oktatni a gimnazistákat.

1942-ben megjelent iskolánk tanára, dr. Écsy Ödön Istvánnak a „Pálóczi Horváth Ádám Holmijának negyedik darabja” című könyve. Ekkor gimnáziumunk parkjában egy kőhalmot emeltek a költő tiszteletére, közepében szökőkút működött.  Sétáljunk el a Csokonai-pad felé! A százéves platánok után jobbra fordulva álljunk meg a kőhalom előtt, és gondoljunk a  250 éve született somogyi költőre!

   

Isten, aki tűzben jött Mózest elbocsátani, S szélben ment Illés előtt Őtet bátorítani, Most kettős erőben: szent Tűzben s szélben megjelent.     Bátorítja szívüket a Jézus híveinek; Tudományt és nyelveket Oszt kiküldötteinek. Tudatlanból tanítót tesz, s betegből gyógyítót.   Egy halász, ha prédikál,fog sok ezer lelkeket, S míg dühösen űzi Pál az eloszlott híveket, Útban éri leverő Mennyei tüzes erő.     Terjed e tűz az egész Föld színére hirtelen, Fú e szél s hatalmat vész,ahol akar, szüntelen, Lelkesíti sorsosit, Szentel és világosít.   Add nékünk is, Istenünk,a te áldott Lelkedet, Szent tűz adja érzenünk Éltető kegyelmedet; Adj hitet, szeretetet: Lelki boldog életet.